środa, 2 stycznia 2013

13-stka.. ?

 Jak wam się kojarzy  13 ? 

(źródło Wikipedia) - Piątek trzynastego jest uznawany za dzień pechowy w krajach anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych. Taki sam status posiada w takich krajach jak: Polska, Estonia, Niemcy, Finlandia, Austria, Irlandia, Szwecja, Dania, Słowacja, Norwegia, Czechy, Słowenia, Bułgaria, Islandia, Belgia i Filipiny.
W Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy jest uznawany wtorek trzynastego, zaś we Włoszech piątek siedemnastego.
Strach przed piątkiem trzynastego jest nazywany paraskewidekatriafobią. Słowo to powstało z greckiego słowa paraskevi (piątek), dekatreis co oznacza trzynasty, zaś fobia to po grecku strach.
Istnieje nieuzasadniony pogląd, że feralność tej daty bierze początek od faktu, że w ten dzień (13 października 1307) aresztowano Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo (w rzeczywistości był on u nich ogromnie zadłużony i chciał się pozbyć wierzycieli). Według tej hipotezy Ostatni Wielki Mistrz Zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli. Przekonanie o pechowości tej daty pojawiło się dopiero na początku XX w.
Data pt. 13. może w ciągu jednego roku przypaść co najmniej 1 raz i maksymalnie 3 razy. Nie jest możliwe, aby w ciągu całego roku ani jeden piątek nie wypadł trzynastego dnia miesiąca.

Nie uważam , żeby 13-sty był  pechowy..chociaż , gdy już zdarzy się ta data..to chyba inaczej na to patrzę.. już takie...zboczenie.. 

 13-stka kojarzy mi się z serialem Dr.House , a dokładnie z aktorką  Olivią Wilde . Ostatnio oglądałam film Deadfall  , w którym występuje .

http://www.fanpop.com/clubs/olivia-wilde/images/16809900/title/olivia-wallpaper

W serialu od razu mi się spodobała.. może to ze względu na jej urodę..
http://www.hdwallpapersarena.com/olivia-wilde-images.html
http://tvdoctors.medykblog.pl/tag/olivia-wilde/
Trochę szkoda , że już go nie ma.. bo uwielbiam wszystkie filmy , seriale , które są związane z medycyną itp a ten jeszcze dodatkowo był bardzo ciekawy , każdy odcinek - wow.. o czym innym i w ogóle.. ah . I słynny cytat : 

http://doktorhouse.pl/nowosci,opisy_postaci,13,1,_gregory_house_to_sciema_ale_czy,81.html#.UOPwj3fQaBo

http://www.swiatseriali.pl/seriale/dr-house-326/news-koniec-house-a-kulisy-sprawy,nId,339578

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarze !